Meniere`i infoleht

Lugupeetud lugeja.See koduleht räägib kõrvakohinast e. tinnitusest ja Meniere`i haigusest ning nendega toimetulekust. Huvi korral võib võtta koostajaga ühendust.

Kontakt [email protected]

Koostaja Heinar Kudevita


Osakondade asukohad ja kontaktid

Ühingu asukoht ja kontaktEesti Tinnituse ja Meniere`i Ühing

Tallinna osakond

Toompuiestee 10, 10137 Tallinn

Eesti Vaegkuuljate Liidu kabinetis 208 teisel korrusel

Konsultatsioonid:

iga kuu teine teisipäev kella 13.00 - 15.00

iga kuu viimane teisipäev kella 17.00 - 19.00

Ühingu koosolek:

iga kuu viimane teisipäev kella 18.00 - 19.00

NB! juunist augustini vastuvõttu ja koosolekuid ei toimu


Reg.kood 80324194

[email protected]

A/arve EE582200221051948521  Swedpangas


Kodulehed

 

Eesti Vaegkuuljate Liidu koduleht  http://www.vaegkuuljad.ee/

Eesti Tinnituse ja Meniere`i Ühingu koduleht  http://www.tinnitus.ee

Soome Meniere Liit http://www.suomenmeniereliitto.fi/index.php

Soome Tinnitusühing http://www.tinnitusyhdistys.fi/index.php

Austraalia Meniere`i Ühingu koduleht  http://www.menieres.org.au/

Arkansase Ülikooli Prosper Meniere`i Ühing http://www.prospermeniere.com/prosper_contact.asp

Kasulikku lugemist

Järgmised leheküljed sisaldavat huvitavat informatsiooni. Mis aga puutub soovitatud dieetidesse, siis nende puhul tuleb appi võtta kaine mõistus

http://web.zone.ee/silicium/Sissejuhatus.htm

Ajaloost

Prantsuse arst Prosper Ménière nimetati 1838. aastal suure kurttummade Instituudi (Institut des Sourds-Muets) direktoriks Pariisis. Sellele töökohale jäi ta kogu oma ülejäänud eluks. Juba enne seda oli ta eriti huvitatud sisekõrvahaigustest  ja esitas oma nägemused kirjalikult Prantsuse Meditsiiniakadeemiale 1861. aastal. Ménière ei püüdnud selles määratleda konkreetset haigust, kuid tema eesmärgiks oli veenda oma arstidest kolleege, et sümptomid, nagu pearinglus, kuulmislangus ja tinnitus on omavahel seotud ja tõenäoliselt põhjustatud sisekõrvahaigusest. See oli revolutsiooniline ja väga vastuoluline mõte, mille vastu oli enamik tema kolleege. Ménière`i ajastul peeti kõrva ainult kuulmiselundiks ja oletati, et tasakaaluhäired ehk vertigo olid sarnased epilepsiahoo ja insuldiga, mille kohta arvati, et need on põhjustatud ebanormaalselt kõrgest verekogusest ajus. Eelistatud meetodid nende haiguste raviks olid aadrilaskmine ja kaaniravi, meetodid, mille kohta Ménière väitis, et need toovad sellisel juhul rohkem kahju kui kasu.

 


 

Mõningad soovitused ja harjutused

Meniere`i haigust võib võrrelda teatud mõttes allergiaga. Raviga saab küll kergendada allergiat, kuid ükski ravi ei kõrvalda tundlikust teatud ainete - allergeenide suhtes. Olles teadlik allergia põhjustajatest, on võimalik leida sellise eluviisi, mis vähendab nendega kokkupuutumist.

Sama käib ka Meniere`i haiguse kohta. Ka sellel haigusel on oma tekitajad ehk tegurid, mis soodustavad haiguse ilmnemist ja ägenemist (stress, vedeliku liigtarbimine). Teades neid, on võimalik muuta oma elu elamisväärsemaks ja vältida nii mõndagi haigushoogu.

Ravimid on rohkem mõeldud rahustamiseks, kui tõeliseks abiks. Eriti käib see Betaserci kohta. Võimalik, et mõni haigetest on leidnud sellest abi, kuid mina ei ole küll kunagi märganud mingit tervenemist peale Betaserci manustamist. Infolehel märgitakse, et tegemist on pikemaajalise raviprotsessiga ja tulemust võib märgata alles paari nädala või veelgi pikema aja pärast. Võimalik, kuid selle aja jooksul on tavaliselt kordunud mitmedki haigushood. Seega on võimatu väita, et nimetatud ravim tõesti aitab. Peale kõige muu on ju ka infolehel märgitud, et selle ravimi toimeaine on tundmatu. Kummaline avaldus ravimitootjalt! Üks meie nimekas meditsiiniteadlane soovitab oma artiklis mitte liialdada ravimite tarvitamisega, kuna see võib pikendada paranemisprotsessi. 
                                                                                          

Pöördusin selle küsimusega tootja poole, kuid otsese vastuse asemel edastati minu küsimus neuroloogile. Kolme aasta jooksul ei ole laekunud mingit vastust. Esitasin küsimuse Meniere`i haiguse kohta ka ühele meie meedias avalikult esineda armastavale tohtrile, kuid, nagu arvata võiski, ootan vastust  siiani.

Järgnevad soovitused põhinevad minu enda kogemustel ega püüa mingil moel konkureerida meditsiiniliste tõekspidamistega. Vastupidi - kui te tunnete, et arsti poolt teile määratud ravimid teid aitavad, siis ärge mingil juhul jätke neid võtmata. Rõhutan veelgi, et ma ei ole meedik, vaid pikaajalise haiguse jooksul kogemusi omandanud, elukutse poolest meditsiinist väga kaugel seisev inimene. Nüüd kogemuste juurde!

Meniere`i haigusele on iseloomulik, et haige ei ole võimeline raskemate haigushoogude ajal seisma püsti, kuna puudub igasugune tasakaalutunnetus. Kasulik on lamada võimalikult liikumatult poolkõval alusel, silmad avatud ja vaade suunatud millelegi liikumatule - laelamp, pilt seinal või muu objekt. Silmade sulgemisel tekib tavaliselt äge pearinglus. Juua ei ole soovitav, sest see põhjustab tihti iivelduse koos järgneva oksendamisega, mis erinevalt teistest haigustest meniere`i haiguse puhul kergendust ei too. Niipea, kui vähegi võimalik, on soovitav proovida tõusta. See on küll seotud üsna ebamugava tundega, kuid kiirendab mõnevõrra toibumist. Mõned liigutused tekitavad pearinglust ja haige proovib vaistlikult hoiduda neid tegemast. See on aga vale! Oma perearsti käest võite saada  tasuta brošüüri Loomulikul teel pearinglusest vabanemine. See koosneb erinevatest harjutustest, mille eesmärk on aidata ajul kohaneda tekkinud häiretega. Katsetuse teel võib valida välja need harjutused, mis algstaadiumis tekitavad pearinglust ja alustada nendega. Alustada tuleb rahulikult ja kindlasti pidada vahet, et anda oma organismile aega taastumiseks nn. provotseeritud pearinglusest. Alguses võib teha harjutusi pooles ulatuses ja järkjärgult suurendada liikumiskiirust ja -ulatust. Harjutusi tuleb teha järjekindlalt umbes kahe kuu jooksul. Eelnevalt lugege brošüür hoolikalt läbi ja järgige antud soovitusi.

Kuna Meniere`t haigus on väga individuaalne, nagu selle kulgeminegi, peaks iga haige pidama isiklikku nn. haiguspäevikut. Seal tuleks märkida ära haigushoo tekkimine, selle kulgemine, aga ka kindlasti, mis sellele eelnes: mida sõite või jõite samal või paaril eelneval päeval, kuidas magasite, kas teil esines stressi, milliseid ravimeid olete tarvitanud või mida ebatavalist olete kogenud. Ajapikku olete võimeline tegema kokkuvõtte kirjapandust ja õppima sellest järeldusi tegema.

Soovitan proovida muuta oma elustiili ja jälgida, kuidas see mõjub teie tervisele:

1. Vähendage otsustavalt soola hulka oma toidus, kui te sellest täielikult loobuda ei suuda. Aja jooksul teravneb teie liigsest soolast pärsitud maitsetundmine ja te suudate tunda mõnu ka vähemaitsestatud toidust.
2. Loobuge alkoholist, kohvist, mustast teest, koola-jookidest, magustatud karastusjookidest, eriti gaseeritud jookidest, šokolaadist ja tubakast.
3. Hoolitsege selle eest, et teil oleks piisav uneaeg.
4. Sööge korraga väikeseid koguseid, kuid regulaarselt.
5. Eelistage kõikidele jookidele vett. See ei tähenda, et te peaksite suurendama joodava vedeliku hulka!

Proovige teha üks muudatus korraga. Katsetage paari nädala jooksul ja jälgige oma enesetunnet. Kandke kogu oma tegevus päevikusse. Seda kõike võib igaüks teha ise oma tervise parandamiseks.


Harjutused, mis võivad aidata

Tasakaaluharjutused

1. taseme harjutused sobivad algajatele, kes kannatavad pearingluse ja sellest tingitud tasakaaluhäirete all.
Kõiki harjutusi tuleb teha aeglases tempos ja aja möödudes suurendada nende ajalist kestvust või sooritatavate kordade arvu. Alguses on soovitav, et kohal oleks isik, kes võimaliku kukkumise korral võiks abistada. Hiljem, kui te tunnete ennast kindlamalt, võite teha harjutusi ka üksi. Kõikide harjutuste puhul seiske seljaga seina ligidal ja asetage enda ette seljatoega tool, millest vajaduse korral võite kinni haarata. Ei ole kohustuslik, kuid on siiski soovitav teha kõik harjutused järjest.

Harjutused algajatele.

1. Hoidke jalad koos ja käed sirgelt külgedel.
2. Seiske nii 30 sekundit.

Korrake seda harjutust kaks korda päevas. Mõne aja möödudes prooviga teha sama harjutust suletud silmadega.1. Seiske jalad õlgade laiusel, käed sirgelt külgedel.
2. Viige keharaskus aeglaselt ette ja seejärel taha, nii, et jalad toetuvad alguses varvastele, pärast kandadele. Ärge tõstke varbaid ega kandu maast. Ärge kummarduge. Liikuma peavad nii õlad, kui puusad.
3. Jälgige, kui kaugele te võite keha kallutada, ilma, et te peaksite jalgu maast tõstma.
4. Tehke seda harjutust 20 korda.

Korrake seda harjutust kaks korda päevas. Proovige suurendada kordade arvu 30-ni ja teha harjutust suletud silmadega.1. Seiske jalad õlgade laiusel, käed sirgelt küljel.
2. Viige keharaskus aeglaselt vasakule ja siis paremale jalale. Ärge tõstke jalgu ega kummarduge. Liikuma peavad nii õlad, kui puusad.
3. Jälgige, kui kaugele te võite keha kallutada, ilma, et peaksite jalgu maast tõstma.
4. Tehke seda harjutust 20 korda.

Korrake seda harjutust kaks korda päevas. Proovige suurendada kordade arvu 30-n ja teha harjutust suletud silmadega.1. Seiske oma tavalises asendis, käed sirgelt kõrval.
2. Kõndige paigalsammuga, tõstes põlvi nii kõrgele, kui võimalik.
3. Tehke seda harjutust 20 korda.

Korrake seda harjutust kaks korda päevas. Proovige suurendada kordade arvu 30-ni ja teha harjutust suletud silmadega.2. taseme harjutused on veidi raskemad. Nende sooritamist alustage alles siis, kui 1. taseme harjutused ei valmista teile enam raskusi ega tekita ka pearinglust. Kehtib kõik 1. taseme harjutuste puhul soovitatu.

1. Seiske oma tavalises asendis, käed sirgelt külgedel.
2. Keerake ülakeha pool pööret (180 kraadi).
3. Jääge seisma 10 sekundiks või tekkida võiva pearingluse korral nii kauaks, kuni pearinglus on möödunud.
4. Tehke seda harjutust 5 korda. Esimesel korral pöörake keha paremale ja teisel korral vasakule. Kummas suunas pöördumine tekitas suurema pearingluse? Edaspidi keskenduge pöördumisele selles suunas, mis tekitas suurema pearingluse.

Korrake seda harjutust kaks korda päevas. Hiljem prooviga teha kohapeal täispööre silmad suletuina.1. Seiske jalad koos, käed sirgelt külgedel.
2. Liigutage pead ette ja taha 10 korda.
3. Liigutage pead küljelt küljele (proovige panna kõrv vastu õlga) 10 korda
4. Keerake pead vasakule ja paremale 10 korda.

Korrake seda harjutust kaks korda päevas. Suurendage kordade arvu 15 - 20-ni suletud silmadega.Jalutamine on lihtne, kui efektiivne harjutus, mis aitab arendada tasakaalu. Kukkumise vältimiseks tehke seda harjutust seina lähedal või veel parem mingi käsipuu kõrval, millest vajadusel kinni võtta. Alguses on soovitav omada abilist.

1. Jalutage mõõdukas tempos 5 sammu ja peatuge järsult.
2. Oodake 10 sekundit või kuni tekkinud pearinglus möödub.
3. Tehke seda harjutust 5 korda.

Korrake harjutust kaks korda päevas. Pikendage läbitud vahemaad 30 meetrini.1. Jalutage mõõdukas tempos 5 sammu ja kiirelt ümber pöörates sama palju tagasi.
2. Oodake 10 sekundit või kuni tekkinud pearinglus möödub.
5. Tehke seda harjutust 5 korda.

Korrake harjutust kaks korda päevas. Suurendage kordade arvu 10-ni.1. Jalutage ja pöörake samaaegselt pead vasakule ja paremale iga teise sammu järele. Proovige nii läbida 15 meetrit.
2. Jalutage 15 meetrit liigutades pead ette ja taha
3. Jalutage liigutades pead küljelt küljele (üritage puudutada kõrvaga õlga)

Alustage seda harjutust ettevaatlikult! Liigutage pead alguses tagasihoidlikult ja suurendage liigutuste ulatust aeglaselt. On soovitav, et keegi oleks abiks. Korrake harjutust kaks korda. Suurendage läbitud vahemaad 30 meetrini.

Eelpoolkirjeldatud harjutused näivad lihtsatena, kuid tõsisema haiguse puhul on nende sooritamine küllaltki vaevarikas. Kui tunnete, et pearinglus mõne harjutuse puhul muutub väga suureks, vähendage selle harjutuse intensiivsust, kuid ärge jätke seda tegemata. Aja jooksul kohaneb inimese ajutegevus vastuvõetavate signaalidega ja inimene suudab sooritada neid harjutusi ilma mingite ebameeldivate kõrvalnähtusteta. See on aga suur samm tervenemiseni.Meniere´i haigus on tõsine tervisehäire. Kuigi teile ehk tundub, et sellega võitlemine on liiga aega- ja vaevanõudev, pidage meeles, et paljud enne teid on sellega edukalt toime tulnud ja võivad nüüd tunda rõõmu elamisest ilma alatise hirmuta. See on ju väärt proovimist, kas pole nii!

Heinar Kudevita

====================================

Kasulikud lingid

S
oome või inglise keele oskajatele on mõeldud järgnevad lingid:

http://www.keskisuomenmeniereyhdistys.com/

http://www.entmds.com/ear/meniere_01.html

http://www.dmoz.org/Home/Cooking/Special_Diets/Low_Salt/

http://www.angelfire.com/fl/maxcomf/personal.html

http://hearinglosshelp.com/weblog/?cat=13